


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.5 mm |
| Width | 3.5 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 1.6 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 75 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Power Dissipation | 1 W |
| Max Collector Current | 3 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 90 V |
| Transition Frequency | 75 MHz |
| Element Configuration | Single |
| Max Frequency | 100 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 90 V |
| Max Breakdown Voltage | 90 V |
| Gain Bandwidth Product | 75 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 90 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 600 mV |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 5 V |
| hFE Min | 80 |
| Schedule B | 8541290080 |
| Max Cutoff Collector Current | 100 nA |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 768
Distributors
pcbx
Unit Price$0.51715
Ext.Price$0.51715
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.51715 | $0.51715 |
| 10 | $0.41280 | $4.12800 |
| 25 | $0.37775 | $9.44375 |
| 50 | $0.34567 | $17.28350 |
| 100 | $0.31632 | $31.63200 |
| 300 | $0.29824 | $89.47200 |
| 500 | $0.28120 | $140.60000 |
| 1000 | $0.26588 | $265.88000 |
